Zgon w domu
- Gdy osoba zmarła w domu, należy niezwłocznie wezwać lekarza rodzinnego, bądź pogotowie i powiadomić o zgonie. Lekarz, który stwierdza zgon i wypisuje protokół zgonu (kartę zgonu).
- Po tej czynności należy wezwać nasz zakład pogrzebowy, który przewiezie osobę zmarłą do własnej chłodni (pamiętajmy, że zakład nie może odebrać obsoby zmarłej bez ważnej karty zgonu).
- Kartę zgonu należy skserować w kilku egzemplarzach, ponieważ na pierwszej stronie podana jest przyczyna zgonu, która później może przydać się przy sprawach spadkowych, w bankach bądź innych instytucjach.
- Z kartą zgonu i dowodem osobistym udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, na terenie tej gminy, w której nastąpił zgon.
- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie w/w dokumentów wystawia akt zgonu (można zlecić to naszemu zakładowi).
- Dopiero po wyżej wymienionych punktach możemy zająć się pochówkiem. Odwiedzamy Księdza / Administratora Cmentarza, oraz biuro naszego zakładu pogrzebowego.
Zgon w szpitalu
Pamiętajmy, bardzo często życzliwe podpowiedzi kogoś z personelu szpitalnego, polecające firmę pogrzebową, często nie są bezinteresowne oraz są niezgodne z prawem.
Zgon poza domem
W przypadku zgonu poza domem konieczne jest wykonanie sekcji zwłok, którą zleca prokuratura. W takiej chwili należy czekać - jest to bardzo nieprzyjemny i trudny moment, bo zwykle rodziny do końca nie wiedzą co się dzieje oraz kiedy zobaczą ciało bliskiego.
Jeśli mają Państwo pytania w tej trudnych sytuacji, proszę do nas dzwonić, a my postaramy się telefonicznie Państwa uspokoić i odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Dopiero, kiedy dostaną Państwo telefon, że ciało zmarłego jest do odebrania, po czym możemy podjąć działanie.
Transportujemy zmarłego do własnej chłodni oraz przygotowujemy do pochówku, a z Państwem załatwiamy wszelkie formalności i na bieżąco informujemy o podejmowanych przez nas działaniach.
Dokumenty potrzebne do załatwienia aktu zgonu
- dowód osobisty osoby zmarłej,
- dowód osobisty współmałżonka,
- karta zgonu wystawiona przez lekarza.
- akt zgonu - odcinek renty lub emerytury
- faktura wystawiona przez zakład pogrzebowy
- kopia aktu zgodu (kopie możemy zrobić na miejscu),
- dowód osobisty osoby zlecającej pochówek (tej, na którą będą załatwiane formalności),
- legitymację emeryta/rencisty osoby zmarłej, bądź zaświadczenie o zatrudnieniu z zakładu pracy osoby zmarłej
Dokumenty potrzebne do załatwienia zasiłku pogrzebowego
Tę procedurę możecie Państwo zlecić naszej firmie.